MAVİ YEŞİL ALGLERİN GEZEGENİMİZ İÇİN ÖNEMİ

3.5 milyar yıl öncesinde insan oğlu yok diye hava ve suyun tertemiz olduğunu düşünmeyin sakın!

            Gezegenimizin bizim ve diğer bir çok canlı için yaşanabilir hale gelmesi öyle kolay olmadı. Yalnız mikroorganizma hayatının var olduğu kabul edilen dönemlerde mavi yeşil yosunlar zehirli sularında yaşayıp hem suyu hem havayı fotosentez yaparak temizlediler, oksijen ve gıda ürettiler, iklimi değiştirdiler ve diğer canlıların evrimleşerek bildiğimiz anlamda biyolojik hayatın ve tür çeşitliğinin oluşmasına olanak sağladılar.

            Mavi yeşil algler ya da siyanobakteriler fotosentez yaparken havadaki serbest azotu alabilen özel canlılardır. Bitkilerin geneli havadaki serbest azot gazından faydalanamazken mavi-yeşil algler bunu yapar ve diğer bitkilerin azot ihtiyacını da karşılarlar. Bu nedenle besin zincirinin ilk halkasından da önceki halka kabul edilebilir !!

            Yenebilen birkaç mavi-yeşil tür içerisinde Spirulina ( Arthtospira sp.) içlerinde en değerlisi ve tamamen güvenli olan türdür. Mavi yeşil algler zor yaşam alanlarının canlıları dedik ya, milyarlarca yıl öncesinden gelen Spirulina türü de doğada sadece çok alkali suların olduğu ve tuz içeren göllerde yaşıyor. Bu göller diğer canlıların yaşamına pek olanak tanımayan göller. Bu özel göllerin olduğu coğrafyalarda yerli halklar bunu yüzyıllarca önce keşfetmiş, Afrika’da Çad gölü yerlileri, Amerika kıtasında ise Aztekler bu gıdanın farkına varmış ilk. Asya ve Avrupalılar ise bu yerli halklardan öğrenmiş Spirulinayı ve değerini ancak 1970'lerde anlamaya başlamıştır.

            Dünyada en çok kültürü yapılan spirulina türü Arthrospira platensistir. Kurutulmuş ham gıda olarak Spirulinanın besin içeriği hemen dikkati çeker :
% 60-70 Protein tüm temel ve önemli aminoasitleri dengeli şekilde içerir. %85 sindirilebilirliği spirulina proteinini diğer bitkisel kaynaklı proteinlerden farklı kılar.
%5-8 yağ asitleri içerisinde çoklu doymamış yağ asitlerinin oranı yüksektir (%1,5-2) linoleik, linolenik, palmitik ve en önemlisi yüksek oranda Gamma Linolenik Asit GLA içerir ki spirulinan farkını yaratan molekküllerden yalnızca biridir.

            Spirulina çok miktarda ve çok çeşitli fonksiyonel pigment içermekte; Fikosiyanin, betakarotenler ve klorofil içeriklerinin miktarları herhangi bir besin kaynağı ile mukayese edilmesi zordur.

            Bilimsel makalelerde spirulinanın antioksidan, antiviral, antikanserojen, antienflamatuvar özelliklerinin araştırılmasında odak noktası olan fitokimyasallar. Spirulinanın insan sağlığına bağışıklık sistemine ilişkin faydaları konusunda sayısız bilimsel araştırma yapılmış ve sayısız makaleler yayınlanmış. Mineraller kuru spirulinanın çeşitli fromlarda %5-7 sini oluşturur ki yapay hazır mineral karışımı besin desteklerine göre vücuttaki kullanımı çok yüksek. Spirulina B1 (thiamine), B2 (riboflavin), B3 (nicotinamide), B6 (pyridoxine), B9 (folic acid), B12 (cyanocobalamin), vitamin C, vitamin D ve vitamin E içermekte. Demir, çinko, potasyum kalsiyum bakımından zengin.
Spirulina üretiminde sera etkisi oluşturan tonlarca karbondioksit havadan emilmekte, tonlarca oksijen üretilmekte ve besine dönüşmekte..

Artık bu benzersiz gıdayı güvenle tüketebilmeniz için yerli bir üreticiniz var.
ALGOPHYCO Yerli Spirulina En İyisidir !

FİRMAMIZ MAVİ PROTEİN DANIŞMANLIK BU DEĞERLİ BESİN GIDASININ YETKİLİ BAYİSİ OLMUŞTUR VE BU HİZMETİ SUNMAKTAN GURUR DUYMAKTADIR.

İLGİLİ SATIŞ LİNKLERİ AŞAĞIDAKİ GİBİDİR;

https://www.hepsiburada.com/Algophyco
https://www.gittigidiyor.com/magaza/mavi-protein
https://www.n11.com/magaza/maviprotein